Milí zákazníci a zvedavci :),Viacerí z vás sa nás pýtajú na náš názor na barefoot topánočky. Je nosenie barefoot topánok pre deti v súlade so zdravým vývojom nožičiek a klenby ako takej, ide o nový moderný názor ako pristupovať k výberu obuvi, alebo je to len reklamný "boom" ?
My vám skúsime priblížiť náš pohľad na základe našich znalostí, skúseností, informácií od odborníkov a komunikácie s dodávateľmi a zákazníkmi.
Prečo veríme, že vieme o čom hovoríme...
Venujeme sa predaju a poradenstvu ohľadom detských topánok od roku 2001, teda 19 rokov. Počas tejto doby sme sa stretli naozaj so všetkými možnými tvarmi a problémami detskej nožičky a verte, odporučiť (a niekedy aj obuť) tú správnu topánku bolo niekedy poriadne zložité, či už sa jednalo o zdravú alebo menej zdravú nôžku. Postupne sme naberali skúsenosti a zúžitkovali ich pri výbere jednotlivých modelov a značiek. Najviac vďačíme vám, zákazníkom, čo sa k nám stále radi vraciate, a my môžeme na nožičkách vašich ratolestí pozorovať, že naša snaha nebola zbytočná.
Pred niekoľkými rokmi ešte nemali takú silu sociálne siete a náš jediný marketing boli spokojní rodičia našich malých zákazníkov, ktorí svoju spokojnosť šírili ďalej. Teraz to už pravdepodobne nestačí. Prostredníctvom sociálnych sietí sa dnes rýchlosťou svetla dokáže šíriť akákoľvek informácia. Kvalitní, či menej kvalitní výrobcovia investujú do rôznych kampaní a chýry o správnom obúvaní sa šíria jedna radosť.
''Zabudnite na to čo je zdravé a zvezte sa na vlne, veď musíte hlavne predávať '' . Povedal nám jeden nemenovaný výrobca obuvi, ktorý, ak si chcel udržať predajné čísla, musel začať ponúkať aj barefooty. To my, doteraz odmietame...
Z extrému do extrému
Detská nožička, narozdiel od tej dospeláckej, je spočiatku obalená tukom, o ktorý, časom prirodzene prichádza. Kým dieťatko nechodí, nožička je rovná. Postupným zaťažovaním sa začína tvarovať, svaly a kostičky sa začnú prispôsobovať. Pri tomto môžu zohrať pozitívnu, ale aj negatívnu rolu topánky.
Nie je to tak dávno, čo sme bojovali s dezinformáciou že v oblasti klenby by mal byť výrazný "hrbol". Nedostatočne tvarovaná stielka mala údajne spôsobiť ploché nohy.
Dnes tu máme extrém opačný. Niektorí rodičia sú presvedčení, že najlepšie pre nožičky ich drobcov je takzvané "bosé obúvanie" - barefootová obuv, vďaka ktorej sa noha vyvinie sama.
Na čo sú Barefooty dobré a na čo nie?
Barefootové topánočky majú tenké podrážky, v ktorých chodidlo kopíruje povrch. To je výborné v prípade, že dietky behajú po mäkkých povrchoch (trávnik, piesok, koberec, drobné kamienky). Vtedy sa posilňuje svalstvo chodidla a na takýto povrch sú tieto topánky vhodné.
Už pred 19 rokmi sme vám predsa pri kúpe topánočiek vraveli, že na trávniku či koberi môžete dieťa pokojne vyzuť. (Barefoot = bosá noha)
Naopak, na tvrdých rovných povrchoch v barefootoch trpia nielen nožičky, ale aj chrbtica, keďže nohu vôbec nechránia. Predstavte si, že zoberiete pamäťový vankúš, pritlačíte ho k zemi a položíte na neho ťažkú knihu. Myslíte si, že sa vytvaruje v prospech pohodlného spánku?
Opierajúc sa o naše skúsenosti a rady odborníkov, si stojíme za názorom, že detská topánočka hlavne pri deťoch, ktoré začínajú chodiť a vyvíja sa im nožička, by mala spĺňať tieto hlavné kritériá:
- Päta má byť spevnená,a teda topánočka vyvýšená, aby nedochádzalo k nežiadúcim bočným pohybom pätovej časti a tým vykriveniu nožičky,
- stielky by mali byť tvarované, aby podporovali klenbu, (ale nie s extrémnym hrbolom)
- podrážky by mali byť flexibilné a "lámať "sa pri chôdzi tam, kde sa ohýba chodidlo (cca v prvej tretine topánky) a mali by byť dostatočne hrubé na to, aby tlmili nárazy nožičiek na tvrdý povrch (asfalt, betón, dlaždice, kachličky...)
-topánky by mali mať vhodnú nie len dĺžku ale aj šírku, aby mal malíček dostatok priestoru ( zakrivenie malíčka totiž nespôsobuje opak barefoot obuvi, ale obuv, ktorá nemá dostatočnú šírku vzhľadom k šírke chodidla...
Akú topánku teda vybrať?
Veríme tomu, že dobrý predajca by okrem správneho posúdenia šírky a dĺžky chodidla, mal byť aj dobrým poradcom pri výbere a informovať na aký spôsob nosenia sú rôzne topánky vhodné . Nestotožňujem sa s tým, že predajca by mal zostať v polohe štatistu len aby predal čo najviac. Tí, ktorí k nám chodia, vedia, že takto k tomu pristupujeme po celý čas, od kedy sme náš obchodík na Kramároch otvorili.
Ak by som sa ja mal rozhodnúť a mohol by som si dovoliť kúpiť iba jedny detské topánky na sezónu, určite vzhľadom na ich využitie by to boli klasické, so spevnenou pätou, nech je chrbtica a noha môjho dieťaťa chránená. Takto to aj bolo, kým dcéra neodrástla.
Ak by mi to financie dovolili, dal by som prednosť investovať skôr do častejšej kúpy topánočiek viackrát za sezónu, aby malo dieťa stále topánočky s optimálnym nadmerkom a priestorom a následne by som riešil kúpu barefootových topánočiek, ktorých použitie by som obmedzil výhradne na mäkké povrchy.
Rada na záver..
Ak chcete získať korektné informácie, na základe ktorých si vytvoríte vlastný názor, snažte sa ich získať z nezávislých a odborných zdrojov. Články, kde sa vyjadrujú ortopédi a inštitúcie, ktoré sa problematikou dlhodobo zaoberajú majú určite vyššiu váhu, ako rôzne diskusie, kde váš príspevok vymažú ak s ním nesúhlasia, či alibistické vyjadrenia, že žiaden z názorov na zdravú obuv nie je pravdivý.
Pripájam link na článok českej obuvníckej asociácie, ktorá vydala aj certifikát "Žirafa".
Je tam aj viacero iných zaujímavých článkov o zdravom obúvaní.
Dúfam, že som vám článkom objasnil informácie, ktoré vás zaujímali.
Roman Bartko - beni