Ako vybrať obuv pre svoje dieťa?

V tomto článku by sme sa s vami chceli podeliť o naše skúsenosti a cenné rady ktoré sme získali z rôznych článkov a debát s výrobcami detskej obuvi. Rodičia výberom a kúpou detskej obuvi berú na seba zodpovednosť za zdravý vývoj nôh a následne celého pohybového aparátu.

 

Prevažne z vlastných skúseností vieme, že veľa rodičov nevie, ako má obuv pre svoje dieťa vyberať. Na druhej strane trh ponúka rôzne druhy obuvi a bohužiaľ aj takú, ktorá nezodpovedá zásadným ortopedickým a hygienickým kritériám na zdravotne nezávadnú obuv.

 

beni-AKO-VYBRAT-OBUV-PRE-SVOJE-DIETA

 

Deformity detských nôh vznikajú nesprávnou obuvou čo do dĺžky, ale aj šírky, úzka detská obuv alebo naopak, široká, kde noha nie je osadená v pätnej časti, ale kĺže sa k špičke. Rizikovým faktorom je aj chôdza bosími nohami po tvrdých a rovných podlahách.

 

 

  • Detská nožička sa mení nielen do dĺžky, ale aj do šírky. V prvých dvoch rokoch dochádza k nárastu chodidla zhruba o 15 - 20 mm, preto by sme doporučovali premerať nožičku dieťaťa raz za 2-3 mesiace.
  • Kosti malého dieťaťa sú mäkké a aj preto sú veľmi ľahko deformovateľné zle vybranými topánkami.
  • Malé dieťa má zníženú citlivosť na bolesť a tlak a tak sa môže stať, že bude nosiť detskú obuv, ktorá mu je krátka alebo akokoľvek tvarovo nevyhovujúca bez toho, aby to dalo najavo.
  • Chodidlo malého dieťaťa je obalené tukom. V mieste klenby sú tukové vankúše popretkávané pružným a pevným väzivom, ktoré majú za úlohu chrániť vyvíjajúcu sa klenbu nohy pred preťažením, z toho dôvodu je nevhodné vybavovať obuv pre najmenších komponentom pre podporu klenby.

 

Detská obuv a zásady jej výberu

  • Vhodný tvar, zo zásady vyberáme obuv s guľatou špičkou, aby dieťa malo dostatočný priestor v oblasti prstov, aby nedochádzalo k stláčaniu prstov a následnej deformite, vytláčaniu prsta a pod.
  • Detská obuv by mala byť zásadne vyrobená z prírodných materiálov ako je koža, textil, ktoré sú mäkké, vzdušné,absorbujú vlhkosť a jednoznačne sa prispôsobia tvaru detskej nohy, zásadne sa vyhýbame materiálom ako koženka a plasty, ktoré sú absolútne nevhodné, nevzdušné, noha nedýcha a môže dôjsť k pliesňovým ochoreniam.
  • Stielka detskej obuvi je časťou, kde dochádza k najväčšiemu poteniu. Z toho dôvodu stielky musia byť vyrobené z prírodných materiálov, kože, prípadne šľahaného textilu, z materiálov, ktoré majú dobrú piepustnosť vodných pár.
  • Noha v topánke musí byť dobre fixovaná, t.z. detská obuv musí byť v pätnej časti vybavená plnou a pevnou pätou, aby nedochádzalo k nežiadúcim vybočeniam päty.
  • Ohybnosť detskej obuvi - podrážka by mala byť najohybnejšia pod kĺbikmi prstov, asi v prvej tretine podrážky, topánka by mala kopírovať a "ísť" s nohou. Príliž tvrdá a neohybná podrážka zbytočne narušuje pohodlie chôdze.
  • Detská topánočka a jej hmotnosť  je veľmi dôležitá a má byť čím najnižšia, obzvlášť, keď si uvedomíme, že dieťa spraví za deň 18-20 000 krokov.