Čo zohľadniť pri nákupe detského oblečenia

6 najdôležitejších faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť

pri nákupe detského oblečeniaBlahoželáme! Čakáte bábätko. A nepochybne, je to ten najvzácnejší darček, aký kedy môžete dostať. Nemôžete sa už dočkať, kým začnete „hniezdiť“ a dávať dohromady prvú výbavičku. Hľadáte tie najlepšie kúsky pre vášho drobčeka a máte z toho veľkú radosť. Keď kupujete detské oblečenie, chcete sa uistiť, že oblečenie bude nielen krásne, ale aj pohodlné a bezpečné. 

 

S toľkými štýlmi, značkami a textíliami detských odevov na trhu môže byť náročné zvoliť si to správne oblečenie pre vášho chlapčeka alebo dievčatko. Môžete sa tiež spýtate na radu svojich rodičov, svokrov, susedov, a hlavne mamičiek a oteckov, ktorí sú v tejto téme už skúsenejší. 

 

Aby sme vám uľahčili tento rozhodovací nákupný proces, vytipovali sme 6 najdôležitejších faktorov, ktoré sú potrebné zohľadniť pri nákupe detského oblečenia. Dúfame, že vám pomôžeme urobiť inteligentné a informované rozhodnutie pri vytváraní úplne prvého šatníka pre tú malú bytosť, ktorá bude láskou vášho života. Ak hľadáte kvalitné a originálne detské bodynká, nazrite na ponuku eshopu www.tutuli-mutuli.sk. 

Tkanina

 

Do vašej rodinky pribudlo roztomilé bábätko a vy budete chcieť, aby nosilo funkčné, módne a štýlové oblečenie, ktoré nemusí byť najlacnejšie. Dávajte si však pozor, pretože nielen vysoká cena môže byť daň za krásu. Existujú prípady, kedy nešťastné mamičky s hrôzou zistia, že drahá luxusná mikinka spôsobila malému bábaätku vyrážku, či podráždenie kože. Častokrát je na vine tkanina, z ktorej je oblečenie vyrobené. 

 

Malé deti, najmä novorodenci, majú veľmi citlivú pokožku. Pri nákupe detského oblečenia by sa väčšina rodičov rozhodla pre kúsky vyrobené z bavlny. Existujú však aj alternatívy, ako sú látky na báze sóje, ktoré sú udržateľné (šetrné k životnému prostrediu) a hodvábne hladké (šetrné k deťom), čo je ideálna kombinácia pre detské oblečenie. Do úvahy teda môžte vziať nie len organickú bavlnu, ale napríklad aj azlon – tkanivo zo sóje alebo umelý hodváb z bambusu. Tieto látky pochádzajú z prírody alebo sú vyrobené z prírodných zdrojov a majú dobré vlastnosti, vďaka ktorým sú vhodné na výrobu textilu pre malé deti a bábätká.  Vyvarujte sa jasných farieb, pretože môžu obsahovať fluorescenčné látky.

 

Detské oblečenie vyrobené z materiálov, ako je nylon a polyester, môže spôsobiť citlivosť a diskomfort na  pokožke z dôvodu ich neschopnosti absorbovať vlhkosť a regulovať telesnú teplotu detí, a preto by ste sa im mali vyhnúť.

 

moj-princ (2) (1)

 

Bezpečnosť

 

Pri nákupe detského oblečenia je bezpečnosť nevyhnutná a niekedy ju zaneprázdnení rodičia a rodiny nechtiac zanedbávajú. Každý rok sa z trhu stiahnu milióny detských odevov z dôvodu nedodržania bezpečnostných noriem. Preto je veľmi dôležité kupovať detské oblečenie, ktoré nevyvoláva obavy o bezpečnosť.

 

Nekupujte žiadne detské odevy s dekoráciami, ako sú gombíky, kvety a háčiky, pretože predstavujú riziko udusenia. Ak odev musí obsahovať dekorácie, mali by byť pevne pripevnené. Vyvarujte sa tiež vyberaniu odevov, ktorých súčasťou sú šnúrky a pásy, pretože predstavujú riziko uškrtenia.

 

Keď kupujete detské oblečenie na spanie, vyberte si oblečenie vyrobené z textílií odolných voči ohňu (chemicky ošetrených) alebo priliehavé, aby ste chránili bábätká pred popálením. Platí to najmä pre detské spacie vaky s veľkosťou 9 - 14 mesiacov – bábätká v tomto štádiu sú veľmi mobilné aj cez noc. Polyesterové vlákno, ktoré býva používané na výrobu detských spacích vakov alebo pyžamiek môže totiž pohybom generovať statickú elektrinu a tá môže spôsobiť vzbĺknutie textílie.

 

detské-body-s-vlastným-menom-s-nosorožcom

 

 

Veľkosť

 

V obchode vás očarí rozkošný detský župan a vy ho s nadšením kúpite, aby ste doma zistili, že je príliš malý, prvotné sklamanie vystrieda strata času, ktorý musíte venovať vráteniu a výmeny za väčší.  Radšej sa ubezpečte, že kupujete oblečenie, ktoré veľkostne najlepšie sedí pre vaše bábätko. Vhodná veľkosť je nielen pohodlná, ale tiež umožňuje dieťaťu ľahký pohyb. Deti rastú neuveriteľne rýchlo. Pri nákupe preto tento fakt nezabudnite zohľadniť. I keď existujú priemerné veľkostné prírastky, vaše dieťatko je špecifické, tak ako každé iné. Najlepšie poznáte len vy ako rýchlo rastie. 

 

Ak sa nemôžete rozhodnúť aká veľkosť je najlepšia, odporúčame vám vždy kúpiť väčšiu, aby ste kompenzovali rastové impulzy. Uistite sa tiež, že sa detské oblečenie dá ľahko obliecť a vyzliecť. Medzi tým ako meníte plienky, kŕmite a snažíte sa zahnať únavu, je toto posledná vec, ktorej potrebujete venovať pozornosť. Jednoduché obliekanie a vyzliekanie vás odbremení od ďalšej povinnosti. Opäť sa vyhnite fantázii a zvážte praktickosť. Ak ste v obchodoch, vyskúšajte patentky a zipsy, aby ste sa uistili, že sa dajú ľahko zapnúť a vypnúť.

 

detské-body-spachtoško

 

Štýl a funkčnosť 

Pri nákupe detského oblečenia by ste mali zvážiť aj jeho funkčnosť. Pre novorodencov, ktorí trávia väčšinu dňa spánkom, určite vyberte niečo pohodlné, napríklad overal, dupačky, spací vak, kombinézu alebo župan. Opäť chcete zvoliť štýly, ktoré sa ľahko obliekajú a vyzliekajú. Zvážte aj praktickosť oblečenia. Odolajte nutkaniu nakupovať rozkošné námornícke oblečenie, ak bábo viac vynosí dupačky. 

 

Podobne, neutrácajte príliš veľa za oblečenie, ktoré vaše dieťa bude mať raz za život na detskej párty. Stačí jedna alebo dve sady takéhoto oblečenia na zvláštne príležitosti. U novorodencov obmedzte počet kusov, pretože, ako sme už spomínali, deti rýchlo rastú. Ak sa rozhodnete nezistiť pohlavie svojho dieťaťa až do narodenia, rozhodnite sa ideálne pre rodovo neutrálnu paletu. Mnoho značiek má na výber unisexové kolekcie detského oblečenia spolu s ružovou pre dievčatá a modrou pre chlapcov. 

 

Na záver, vyberte oblečenie, ktoré sa bude ľahko prať a vydrží pri mnohých praniach. Bábätká sa prezliekajú niekoľkokrát denne. Zvyčajne po kŕmení alebo výmene plienky. Preto nakupujte oblečenie, ktoré sa ľahko perie a nevyžaduje ďalšie ošetrenie po opraní. Vyvarujte sa pletenín a vlnených odevov, pretože majú špeciálne podmienky na pranie, ktoré vás môžu zaskočiť.

 

detské-body-princezná-práve-dorazila

 

Náklady

Pri nákupe detského oblečenia sa nerozhodujte v mene skromnosti pre najnižšiu cenu. Nikdy neohrozujte kvalitu kvôli cene. Písali sme už o tom, ako rýchlo bábätká rastú a ako citlivá môže byť ich pokožka. 

 

Nákup špičkovej kvality a dobre navrhnutého oblečenia vám poskytne istotu a tiež pomôže vytvoriť veľa rozkošných fotografií a cenných spomienok s vaším zlatíčkom. Preferujte kvalitu pred kvantitou. 

 

Existuje mnoho detských odevov navrhnutých pre rodičov, premyslených a cenovo dostupných, online aj offline. Ťuťuli Muťuli ponúka kvalitné detské bodynka za prijateľné ceny,  vďaka ktorým bude obliekanie vášho vzácneho pokladu hračkou.

damy-tak-som-tu (1)

 

Sezóna

Pri nákupe detského oblečenia zohľadnite sezónu a geografickú klímu, v ktorej sa nachádzate. Nakupujte oblečenie vhodné pre konkrétne obdobie a premýšľajte dopredu. Ak nakupujete v januári, mali by ste zvážiť výber niečoho vhodného na jar. Ak nakupujete online, pozrite si pozorne popisy výrobkov, je tam často krát spomenuté, či ide o odev teplejšieho charakteru do chladných dní alebo ľahší, do teplejšieho počasia.

 

Ak to prehliadnete, môžete skončiť s nákupom oblečenia, ktoré vaše dieťa nebude nosiť. Ročne sa vyhodia milióny odevov a veľa z nich, nikdy nikto neobliekol. Tento faktor významne prispieva k plytvaniu našich prírodných zdrojov. Jednoducho, stačí len plánovať dopredu a premýšľať, čo kúpiť.

 

detské-body-vianočné-s-tučniačikom-2Dúfame, že naše tipy a rady vám pomôžu pri výbere ideálneho oblečenia pre vaše dieťatko. 

Nech je obliekanie vášho drobčeka radosťou! Roztomilé detské bodynka nájdete na eshope nášho partnera www.tutuli-mutuli.sk